Přihlášení

Jméno

HesloZapomněli jste heslo?
Pro zaslání nového
Klikněte sem.

Tým Lektorů

Ing. Adéla Kolouchová
Milan Kypr, tester
Hanka Najtová, ECDL
Ing. Tomáš Fajt, tester
Vladimír Pištěcký, ECDL
Stefan Vorálek
Boris Dvořáček, metodik

Rychlé info

Pro přidání zprávy do Rychlého infa, musíte být přihlášeni.

Žádné zprávy.

Instalace Mandriva One 2010.0 na pevný disk

Instalace Mandriva One 2010.0 na pevný disk

 

Milí uživatelé,

 

            Dovolte mi prosím, abych Vás co nejsrdečněji uvítal při čtení již osmého dílu Linuxového seriálu. O čem se dočtete v osmém díle?

 

Jak vyplývá z nadpisu tohoto pojednání, dovíte se o diskových oddílech a o instalaci Mandriva One na pevný disk.

 

Systémy souborů a diskové oddíly

 

            Systém souborů je speciální tabulka, která díky speciálnímu algoritmu v programech pro jejich vytváření a čtení umožňuje organizaci souborů a adresářů na médiích. Systémy souborů, s nimiž se můžete setkat jsou nejčastěji FAT32, NTFS, EXT3, EXT 4 a méně často se můžete setkat se systémem souborů EXT2 a FAT16.

            Každý z těchto systémů souborů byl součástí jádra a důležitých programů začleněných do určitého operačního systému. Následující krátká tabulka Vám sdělí, který systém souborů byl používán s konkrétním operačním systémem.

 

systém souborů

operační systém

FAT32

Windows 95, Windows 95 OSR2, Windows 98, Windows 98 Second edition, Windows ME

FAT16

MS-DOS, Windows 3.0 a vyšší

NTFS

Windows 2000, Windows NT, Windows XP

EXT3

Linux

EXT4

Linux

EXT2

Linux

 

            Diskový oddíl

            Diskovým oddílem rozumíme vymezený prostor na pevném disku či jiném typu média, na němž je možné oddíl vytvořit. Oddíl může být buďto formátován na určitý systém souborů, avšak může být i oddíl nenaformátovaný. Představme si pevný disk jako obrovskou desku, na níž nalezneme množství prázdných stránek. Jen na nás, uživatelích pak závisí, co na ty určité stránky uložíme. Jednotka informací, s níž budeme pracovat při rozvržení pevného disku na oddíly se nazývá jeden MB. Protože bude většina z Vás instalovat Mandriva One 2010.0 společně s operačním systémem Windows, je potřeba si uvědomit, že s vysokou pravděpodobností zabírá oddíl s tímto operačním systémem veškerou kapacitu Vašeho pevného disku. Jinými slovy řečeno, diskový oddíl se systémem souborů NTFS bude zabírat celý pevný disk. Ačkoli instalační program Mandriva One 2010.0 obsahuje nástroj, který Vám umožní si NTFS oddíl zmenšit a volné místo použít pro operační systém Mandriva One, je nutné zdůraznit následující varování.

 

1. Před instalací nového operačního systému je nutné provést zálohu důležitých dat.

2. Pokud používáte Netbook, notebook či stolní počítač, který byl dodán s před instalovaným operačním systémem a Váš pevný disk obsahuje takzvaný diagnostický oddíl se servisními aplikacemi, s jejichž pomocí je v případě nouze možné přeinstalovat operační systém dodaný s Vašim počítačem tak, jako kdyby instalaci provedli odborníci z továrny, neinstalujte si operační systém Mandriva One na tento pevný disk. Pro vyzkoušení využijte následující díl Linuxového seriálu, v němž se dočtete, jak nainstalovat Mandriva One 2010.0 na USB flash disk. Instalací Mandriva One by Jste totiž přepsali důležitý kód, který okamžik  před načtením Windows XP, Windows Vista nebo jiného operačního systému testuje, zda-li uživatel stiskl specializovanou kombinaci kláves, nebo tlačítko. Pokud uživatel toto tlačítko stiskne, z diagnostického oddílu dojde k zavedení modulů potřebných pro reinstalaci operačního systému na Váš pevný disk. Takovéto diagnostické oddíly jsou neviditelné zevnitř Windows. Přepsáním speciálního kódu instalací Mandrivy Linuxu by Jste si znemožnili budoucí opravu operačního systému.

 

Příprava NTFS oddílu před jeho zmenšením a před zahájením instalace Mandrivy

 

            Protože většina z Vás čtenářů bude s vysokou pravděpodobností mít na Vašem pevném disku nainstalovaný operační systém, který používá systém souborů NTFS, budeme se věnovat přípravě tohoto systému souborů.

 

Postupujte dle následujících instrukcí:

1. Pokud byl Windows Xp nebo jiný OS podporující systém souborů NTFS nesprávně vypnut, počítač spusťte a až se Windows Xp načte, zvolte příkaz spustit, smažte případné vepsané znaky a vepište prosím přesně následující řetězec znaků následovaný stiskem klávesy ENTER

 

Chkdsk /f /r c:

Na dotaz programu, zda-li chcete naplánovat kontrolu po restartu systému odpovězte prosím kladně. Učiníte tak napsáním písmene a následovaným stiskem klávesy enter. Poté prosím zvolte povel vypnout a v dialogovém okně zvolte příkaz restartovat počítač. Po restartu počítače dojde k načtení klíčových komponent jádra Windows a spustí se nástroj kontroly pevného disku. Nechejte prosím nástroj dokončit všechny fáze kontroly. Po dokončení se operační systém znovu restartuje. Po jeho načtení si prosím zálohujte na USB flash disk nebo na jiné spolehlivé médium všechna data, která považujete za důležité uchovat. Prosím, v této fázi nepospíchejte a prohlédněte si složky, které by mohly obsahovat pro Vás důležitá data. Máte-li externí pevný disk nebo jiné zálohovací zařízení, jehož kapacita dostačuje pro kompletní zálohu Vašeho celého pevného disku, použijte program zálohování dodaný S Windows XP. Microsoft tento nástroj vyvinula velmi profesionálně a je nejlepší použít pro zálohování operačního systému právě nástroj společnosti Microsoft. Jakmile skončíte se zálohováním, raději ověřte čitelnost média a zkontrolujte, zda-li nedošlo k poškození dat při zálohování. Pokud bude Vaše záloha v pořádku, tak prosím spusťte program defragmentace pevného disku.

 

·         Před jeho spuštěním vypojte síťový kabel ze síťové karty počítače, nebo síťová připojení dočasně zakažte. Po jejich zakázání vypněte antivirovou rezidentní ochranu. Poté spusťte program defragmentace. Ačkoli Vám program může zobrazit, že disk není potřeba defragmentovat, Vy takto prosím rozhodně učiňte. Ponechejte program pro defragmentaci pevného disku dokončit svou práci, buďte prosím trpěliví. Jakmile program pro defragmentaci pevného disku svoji práci dokončí, pomocí příkazu vypnout vyvolejte dialogové okno pro vypnutí počítače. V zobrazeném dialogovém okně prosím zvolte přepínač restartovat počítač. Mějte po ruce živé Cd Mandriva One 2010.0. Až se objeví úvodní startovací menu Mandriva Linuxu, stiskněte klávesu Enter. Proces zavádění operačního systému do operační paměti může trvat několik minut. Po několika minutách uvidíte prvou ze čtyř obrazovek, které slouží k nastavení Vašeho prostředí v režimu živého CD.

Na prvé obrazovce uvidíte text licenční smlouvy. Tu si přečtěte a klikněte na přepínač accept a poté na tlačítko next.

Na druhé obrazovce máte možnost si vybrat rozložení klávesnice. Opět si jedno ze seznamu vyberte a klikněte na tlačítko next.

Třetí obrazovka slouží k výběru časového pásma. Opět jedno z pásem vyberte a klikněte na tlačítko next.

Čtvrtá obrazovka Vám umožňuje nastavit si vzhled pracovního prostředí Mandriva Linuxu.

Ve výchozím nastavení bude přepínač předvolen na 3D desktop. Toto nastavení nastavuje Vaše grafické prostředí a způsob práce s grafickou kartou tak, aby bylo zajištěno co nejefektivnější využití grafické karty.

Pokud ponecháte Mandriva Linuxem vybrané nastavení a kliknete na tlačítko next, Mandriva zavede buďto Gnome nebo KDE.

Začínáme instalovat

            A nyní zahájíme proces vlastní instalace operačního systému na Váš pevný disk. Předtím, než-li z pracovní plochy spustíme instalační program, tak se prosím podívejte, zda-li na obrazovce na pracovní ploše uvidíte například:

80 GB media

 

Pokud ano, tak prosím ukažte ukazatelem myši na takovouto ikonu, stiskněte pravé tlačítko myši a zvolte položku odpojit. Po kliknutí na tuto položku menu by měla za okamžik z plochy ikona reprezentující NTFS svazek zmizet. Pokud se tak stane, spusťte z pracovní plochy live installer. Klikněte na tlačítko next. Objeví se oznámení, že nástroj pro dělení disku nalezl následující řešení. Měl by Vám zobrazit, že je možné použít volné místo na NTFS oddíle. Pokud tomu tak bude, klikněte opět na tlačítko next. Na obrazovce uvidíte, že pro mandrivu bude vyčleněno 7 GB volného místa a pro Windows Xp o 7 GB méně, než byl objem celého NTFS oddílu. Pokud byl předtím operační systém Windows Xp nainstalován na pevný disk o kapacitě 55 GB, pro Windows Xp ukáže program volných 48 GB. Je potřeba opět kliknout na tlačítko next. Nástroj zmenší Váš NTFS oddíl s Windows Xp. Po zmenšení budete moci pokračovat v instalaci. Řiďte se instrukcemi na obrazovce. Instalátor je velmi intuitivní a věřím, že nebudete mít s instalací Mandriva One 2010.0 problémy.

 

Autor článku

Mgr. Janusz Chmiel

Typograficky upravila

Hana Najtová

 

Komentáře

Zatím nikdo nekomentoval. Buďte proto první a vložte svůj komentář.

Přidat komentář

Pro přidání komentáře musíte být přihlášený.

Hodnocení

Pro hodnocení musíte být registrovaný.

Prosím přihlašte se nebo se zaregistrujte.

Zatím nikdo nehodnotil.
Vygenerované za: 0.46 sekund
3,235,091 návštěv