Přihlášení

Jméno

HesloZapomněli jste heslo?
Pro zaslání nového
Klikněte sem.

Tým Lektorů

Ing. Adéla Kolouchová
Milan Kypr, tester
Hanka Najtová, ECDL
Ing. Tomáš Fajt, tester
Vladimír Pištěcký, ECDL
Stefan Vorálek
Boris Dvořáček, metodik

Rychlé info

Pro přidání zprávy do Rychlého infa, musíte být přihlášeni.

Žádné zprávy.

Seriál o Linuxu, díl druhý

Milí čtenáři,

Jsem velmi rád, že Jste se rozhodli si přečíst druhý díl seriálu věnovaného operačnímu systému Linux.

V prvém díle jsme se velmi stručně obeznámili s historií Linuxu, vysvětlil jsem Vám, co je to jádro operačního systému.

A co Vás čeká v dnešním díle Linuxového seriálu? V tomto díle se dozvíte, co je to distribuce Linuxu, co je to živé CD a popovídám Vám rovněž o aplikačních balíčcích.

Distribuce linuxu

Distribuce Linuxu je kompilace aplikačních balíků, ovladačů a jádra Linuxu, které tvoří dohromady použitelný operační systém.

Každá distribuce je založena na práci tisíců programátorů. I kdyby se někdo z Vás pokročilých rozhodl, že si vytvoří svou vlastní Linuxovou distribuci, vycházela by s vysokou pravděpodobností z týmové práce tisíců programátorů.

Každá distribuce obsahuje kromě jádra Linuxu a potřebných ovladačů, které jsou součástí jádra a umožňují operačnímu systému komunikovat se zařízeními a řídit je, také mnoho různých programů. Jakými jsou například multimediální přehrávače, program pro vypalování Cd DVD a jiných médií, grafické prostředí KDE, GNOME, LXDE, Openbox, Xwindows a další. O grafických prostředích si povíme v příštím díle.

Existuje samozřejmě velké množství distribucí Linuxu. Ne každá na světě však bude obsahovat Českou lokalizaci. Ale náš národní jazyk podporuje dost distribucí. Mezi ně můžeme zařadit:

·        Opensuse

·        Ubuntu

·        Kubuntu

·        Mandriva One

·        Debian.

Po rozsáhlé analýze různých distribucí, kterou provádím od prvé poloviny roku 2007 si dovoluji pro další díly seriálu navrhnout distribuci Mandriva One.

Co je to aplikační balíček?

Aplikační balíček je speciálně komprimovaný soubor, který obsahuje binární data dříve zkompilovaných zdrojových kódů aplikací.

V balíčcích mohou být ale obsaženy i zdrojové kódy aplikací, my ale jako uživatele budeme pracovat velmi často s předpřipravenými balíčky.

Programátor sám dohledá potřebné knihovny a jiné moduly, které je potřeba pro přípravu balíčku mít k dispozici. Pomocí kompilátoru přeloží zdrojový kód do spustitelného tvaru a pomocí specializovaných programů vygeneruje soubor, který je balíčkem s aplikací.

Uživatel pak může takovýto balíček nainstalovatvyužitím některého z programů, které se označují souslovím balíčkové systémy.

Pro uživatele, kteří nejsou připraveni, ochotni nebo nechtějí systém neúmyslně poškodit je nejlepší používat balíčkový systém, který s uživatelem komunikuje prostřednictvím grafického uživatelského rozhraní.

Mezi tyto systémy patří Synaptic package manager. Balíčkový systém dokáže stahovat balíčky v příslušných formátech z Internetu a nainstalovat je do počítače.

Nejčastěji používané formáty balíčků jsou:

·        .deb, ty používají distribuce Linuxu, které jsou založeny na Debian Linuxu

·        .rpm, používají distribuce založené na redhat Linuxu

Co je to živé CD?

Živé CD je speciální vydání Linuxové distribuce, které umožňuje nastartovat a používat operační systém po jeho načtení z CD či DVD, aniž by bylo nutné nejprve operační systém nainstalovat na jiné zařízení.

Živá CD s oblibou využívají nejen uživatelé, kteří se rozhodují, kterou distribuci Linuxu by rádi používali, ale rovněž tato živá CD využívají správcové systému. Ti mohou v případě, že je instalace Linuxu na pevném disku či na jiném zařízení provádět administrátorské úkony, které mohou spočívat v zálohování datových souborů a programů, které potřebují zachovat před případnou reinstalací.

Živé CD v sobě obsahuje speciální algoritmy pro automatické rozpoznávání zařízení, která jsou k počítači připojena.

V této souvislosti by jsem Vás velmi rád upozornil, že pro operační systém a to nejen pro Linux jsou zařízeními i jednotlivé čipy na Vaší základní desce. Pro Vaší představu postačí si z Windows XP ze správce zařízení otevřít skupinu s názvem systémová zařízení. Uvidíte, kolik speciálních čipů je operační systém schopen obsluhovat a tyto čipy je potřeba korektně rozpoznat.

Ne každá distribuce Linuxu je však připravena tak, aby mohla zároveň sloužit jako živé CD.

Autor článku:                     Mgr. Janusz Chmiel

Typograficky upravila:     Hana Najtová

 

Komentáře

#1 | awerp dne July 15 2011 08:21:42
nueva camiseta alternativa 11-12 del Liverpool Video oficial: nueva camiseta eslovaquia Nike de Francia Nueva camiseta Adidas de Venezuela para la Copa América Nueva camiseta futbol eslovaquia del IFK Göteborg, de Adidas Adidas y la FCF presentaron la nueva camiseta de ColombiaFinalmente, después de eslovaquia seleccionde todo tipo.

Přidat komentář

Pro přidání komentáře musíte být přihlášený.
Vygenerované za: 1.04 sekund
3,235,157 návštěv